Czwartek, 2.5.2024
Imieniny: Borys / Anatol / Zygmunt

„Baśniowy świat chemii”

6 lutego br. uczniowie  Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach gościli na niecodziennej  lekcji grupę przedszkolną 5-latków ,,Leśna Polana’’ z Publicznego Przedszkola nr 1 Jarzębinka. Małych gości w świat chemii wprowadził  nauczyciel  wraz z uczennicami kółka chemicznego, które wcieliły się w rolę dobrych wróżek: Dzwoneczka, Sabriny, Promyczka i Mariny. Dzieci miały okazję zobaczyć proste, a zarazem ciekawe i bardzo efektowne doświadczenia chemiczne. Obserwowały między innymi, jak woda zabarwia się na różne kolory pod wpływem odczynników chemicznych, jak powstaje „pasta dla słonia”, „dżin z kolby” czy ekspresowo rosnące rośliny wodne oraz palące się „skrawki księżyca”. Wyjątkowi goście  byli zafascynowani  możliwością odkrywania nieznanego, a nawet niebezpiecznego świata u boku starszego, mądrzejszego kolegi. Młodzież natomiast poczuwała się do odpowiedzialności za powierzonych im przedszkolaków podczas prowadzonych zajęć. Podsumowaniem spotkania było wręczenie dyplomów ,,Małego  Chemika’’ oraz ,,czarodziejskich kulek’’ w ramach prezentów od prowadzących zajęcia.
  Warsztaty pozostaną zapewne w pamięci dzieci przez wiele lat, a kto wie, być może dzięki nim rozwiną swój talent i zostaną kiedyś sławnymi naukowcami?

Marcin Śrama