Czwartek, 2.5.2024
Imieniny: Borys / Anatol / Zygmunt

„Dla Niepodległej nieco inaczej…”

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach w oryginalny sposób uczciła tegoroczne Święto Niepodległości. Przez cały tydzień uczniowie, z wykorzystaniem różnorodnych form i metod, realizowali projekt, którego główne cele to: pogłębianie szacunku dla własnego państwa; kształtowanie i utrwalanie właściwej postawy wobec symboli narodowych: godła, hymnu, flagi; uczenie godnego zachowania podczas wykonywania hymnu państwowego; utrwalanie sylwetek wielkich Polaków oraz polskich tradycji i obrzędów; promocja polskich zabytków i obszarów ciekawych przyrodniczo. Projekt wpisał się w realizację jednego z priorytetów kuratoryjnych, czyli: Wychowanie do wartości poprzez kształcenie postaw obywatelskich
i patriotycznych.
Zgodnie z założeniami wszystkie klasy miały wyznaczone zadania,
z których doskonale się wywiązały. Pierwszoklasiści stworzyli polskie godło z odcisków własnych dłoni, uczniowie klas drugich mieli do ułożenia puzzle z kształtem naszej Ojczyzny i symbolami narodowymi; trzecioklasiści rysowali portrety słynnych Polaków, wśród których znaleźli się Jan Paweł II, Fryderyk Chopin czy Robert Lewandowski. Klasy V i VI przygotowywały kalendarze na 2020 rok prezentujące polskie obrzędy, tradycje, zabytki oraz popularne przysłowia związane z porami roku. W końcu ósmoklasiści zajęli się robieniem kotylionów dla starszych grup przedszkolnych.

W piątek 8 listopada, w odświętnych strojach, z pięknymi kotylionami, wszyscy uczniowie oraz najstarsi przedszkolacy zebrali się w sali gimnastycznej, by najpierw wysłuchać krótkiego podsumowania zadań projektowych, a następnie  – punktualnie o 11.11 – z wielkim zaangażowaniem odśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”. Jednak największe emocje wzbudziło rozstrzygnięcie konkursu na najdłuższy warkocz w szkole, w którym startowały przedstawicielki wszystkich grup. Niekwestionowaną zwyciężczynią okazała się Antonina Giernalczyk z klasy II a, z wynikiem 59 centymetrów. Całe przedsięwzięcie uznajemy za niezwykle udane, gdyż, co podkreślali sami uczniowie, była to prawdziwa lekcja patriotyzmu.

autorka projektu

Agata Pawlaczyk – Wieczorek

Zapraszamy również do galerii zdjęć znajdującej się na naszym Facebooku