Czwartek, 2.5.2024
Imieniny: Borys / Anatol / Zygmunt

„Dzień Niepodległości u Noblistów”

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy VII b przygotowali dla społeczności szkolnej „Spacer historyczny”. Po odśpiewaniu hymnu, o godzinie 11.11, wszystkie klasy – w wyznaczonym porządku – ruszyły na wycieczkę, na którą zaprosili żołnierze, przybliżając tradycję świętowania 11. listopada. Pierwszym przystankiem był punkt graniczny, gdzie przypomniano historię Nowych Skalmierzyc jako miasta na styku zaborów. Później wędrujący odbyli lekcję historii, podczas które poznali zmiany, jakie zaszły na mapie Europy po I wojnie światowej i usłyszeli, co na  temat niepodległości pisała Maria Dąbrowska. Kolejną atrakcją na trasie był wojskowy lazaret i opowieść o organizacji szpitali podczas I wojny. Ostatnia stacja to peron dworca i wysłuchanie krótkiej historii o najpiękniejszym budynku na terenie naszego miasteczka, czyli dworcu kolejowym, który jest pamiątką po okresie zaborów na tym terenie. Chętni mogli obejrzeć dworcową poczekalnię z restauracją, a kelnerzy częstowali gości rogalikami, bowiem nie zapomniano również, że 11 listopada to dla nas – Wielkopolan –  wyjątkowy dzień ze względu na fakt obchodów imienin św. Marcina i związanych z tym świętem wypieków. W tym miejscu dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie pysznych słodkości.

Podczas trasy odbywał się także pomiar długości warkoczy, gdyż przeprowadziliśmy konkurs na najdłuższy warkocz. Kolejny raz bezkonkurencyjna okazała się Antonina Giernalczyk z klasy IV a z długością warkocza 60 cm; na II miejscu znalazła się Sandra Malinowska z klasy VIII a z długością warkocza 56 cm; a III miejsce zajęła Wiktoria Jernalczyk z klasy VII b z warkoczem o długości 52 cm. Dwa specjalne wyróżnienia otrzymały Katarzyna Karolewska z klasy III a za kreatywność oraz pani Halinka Więcław za spontaniczność.

Uczniowie klasy VII b wraz z wychowawczynią składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tego projektu, a zwłaszcza Referatowi Kultury przy Urzędzie Gminy i Miasta w Nowych Skalmierzycach za udostępnienie materiałów dotyczących dworca kolejowego.

Była to dla wszystkich niezapomniana lekcja historii i patriotyzmu. Uczniowie VII b zaprezentowali się wspaniale, a zwiedzający byli bardzo zadowoleni.

Agata Pawlaczyk - Wieczorek