Środa, 1.5.2024
Imieniny: Józef / Jakub / Jeremiasz

„Hej kolęda”

I Międzyszkolny Konkursu Kolęd i Pastorałek w Gimnazjum w Nowych Skalmierzycach

Z inicjatywy pani Justyny Kierzek – Gawrońskiej, nauczycielki muzyki, 10 stycznia  2013 roku w Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach odbył się I Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda”. W konkursie wzięło udział siedem szkół z terenu Gminy Nowe Skalmierzyce: Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Nowych Skalmierzycach, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kotowiecku, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu, Szkoła Podstawowa w Gostyczynie oraz gospodarze, czyli Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach.

W konkursie wzięły udział 102 osoby. Uczniowie rywalizowali w trzech grupach wiekowych: klasy I – III, klasy IV – VI oraz gimnazjaliści, w  dwóch kategoriach: soliści i zespoły wokalne. Niezależne jury w składzie: Edyta Walerowska, Justyna Wojtkowiak i Honarata Domagała dokonywało oceny biorąc pod uwagę następujące kryteria: warunki głosowe, wykonanie i interpretacja utworu, ogólne wrażenie artystyczne. Spośród uczestników konkursu wyłoniono laureatów w poszczególnych kategoriach i grupach wiekowych. Laureatami wśród solistów z klas I – III zostali: I miejsce Bartłomiej Marciniak, II miejsce Alicja Michalak, III miejsce Hanna Maciak, a wyróżnienie otrzymał Paweł Andrzejewski. Wśród solistów z klas IV – VI triumfowali: Weronika Siwek I miejsce,  Szymon Martyna II miejsce, Julia Banasiak III miejsce, wyróżnienie Laura Gumińska. Kolejna grupa wiekowa to gimnazjaliści,  a zwycięscy w tej grupie wiekowej to: I nagroda Daria Nowacka,  II nagroda Maciej Bąk, III nagroda Arkadiusz Grzęda, wyróżnienia Wiktoria Stawska i Sylwia Działocha. Wśród zespołów wokalnych laury zdobyli: I nagroda Chór Grosso z Ociąża, II nagroda Chór Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach, III nagroda Anna Baszczyńska i Patryk Drzewiecki, wyróżnienie: Hubert Michalak i Nikodem Pawlak.

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a organizatorzy zebrali liczne pochwały za pomysł i organizację. Impreza zintegrowała środowisko uczniowskie z terenu naszej gminy wokół przepięknej tradycji, jaką jest śpiewanie kolęd. Miejmy nadzieję, że w przyszłości impreza będzie się cieszyła niesłabnącym zainteresowaniem i zyska licznych zwolenników. Pomysłodawcom i nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Agata Pawlaczy