Środa, 24.4.2024
Imieniny: Grzegorz / Aleksander / Jerzy

„Niezapomniana noc nauki i integracji”

W ubiegłym miesiącu po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się „Noc Chemika”, której organizatorem był pan Marcin Śrama. Wspomagała go grupa opiekunów: pani Bożena Wojciechowska, Ewa Kukułka, Piotr Stencel, Paweł Sobański i Mikołaj Olejnik. Impreza ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży – wzięło w niej udział 54 uczniów. Zajęcia rozpoczęły się w piątek, a zakończyły w sobotę. Uczniowie zostali podzieleni na grupy zadaniowe. Każda z nich musiała odbyć cykl zajęć takich jak: rozwiązywanie rebusów i krzyżówek chemicznych, praca z tablicą interaktywną oraz programami chemicznymi, doświadczenia laboratoryjne. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w pracowni chemicznej. Uczniowie przeprowadzali ciekawe eksperymenty m.in.: sporządzali ciecz newtonowską, wytrącali osady soli, zakładali „ogród chemiczny”, przeprowadzali reakcje sodu z wodą oraz badali odczyny różnych roztworów. W trakcie przerwy między zajęciami młodzież przygotowywała samodzielnie kolację. Na koniec wszyscy wzięli udział w „nocnym seansie filmowym” pt. „Kraje globalnego południa”. Uczniowie mogli zapoznać się, w jaki sposób mieszkańcy tego regionu wykorzystują wiedzę z różnych dziedzin (chemii, fizyki, biologii) w życiu codziennym. Bardzo często wiedza ta ratuje im życie oraz sprawia, że mogą się rozwijać. Mamy nadzieję, że wśród uczestników imprezy został obalony mit często towarzyszący dzisiejszej młodzieży: „Po co mam się tego uczyć? I tak w życiu nie będzie mi to potrzebne”. Tegoroczna premierowa „Noc Chemika” spełniła oczekiwania uczniów, którzy w sobotni ranek zadawali pytania czy w następnym roku też będą mieli okazję w niej uczestniczyć.

Marcin Śrama