Czwartek, 25.4.2024
Imieniny: Jarosław / Marek

„Noc Chemika i Geografa”

„ A cóż piękniejszego nad niebo,

które przecież ogarnia wszystko co piękne?”

Z 27 na 28 listopada – po raz drugi w Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach – odbyła się „Noc Chemika i Geografa”, której organizatorami byli nauczyciele: chemii – Marcin Śrama i geografii – Ewa Kukułka. Wspomagali ich opiekunowie: pani Henryka Belkner i pan Paweł Sobański. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży, wzięło w niej udział pięćdziesięcioro sześcioro uczniów ze wszystkich poziomów klas. Zajęcia rozpoczęły się w piątek po południu, a zakończyły w sobotę, w godzinach dopołudniowych.

Uczniowie zostali podzieleni na grupy zadaniowe. Każda z nich musiała odbyć cykl zajęć, takich jak: wizyta w planetarium, obserwacja nieba, doświadczenia w pracowni geograficznej i chemicznej oraz zadania konstruktorskie – budowanie modelu wiatraka. Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać obraz jesienno – zimowego nieba nad naszą okolicą dzięki seansowi w przenośnym planetarium. Pan Radosław Pior oraz pan Daniel Stasiak  z Astro Arena Kalisz  podzielili się swoją pasją astronomiczną. Uczniowie, korzystając z lunety, mogli zaobserwować niewidoczną z Ziemi gołym okiem powierzchnię Księżyca. Panowie z zaangażowaniem opowiadali o ciekawostkach dotyczących budowy Wszechświata, przedstawiając również swój dorobek uznawany przez Międzynarodowe Towarzystwo Astronomiczne.

W trakcie przerwy między zajęciami młodzież samodzielnie przygotowywała kolację. Tegoroczna „Noc Chemika i Geografa” po raz kolejny spełniła oczekiwania uczniów, którzy w sobotni ranek zadawali pytania, czy w następnym roku też będą mieli okazję w niej uczestniczyć. Warto nadmienić, iż spora grupa młodzieży  kolejny raz brała udział w tej imprezie.

Marcin Śrama i Ewa Kukułka