Czwartek, 2.5.2024
Imieniny: Borys / Anatol / Zygmunt

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – Narodowe Czytanie 2017

Nie pod strzechą bronowickiej chaty, ale w gościnnych murach Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach odbyło się tegoroczne Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, zorganizowane przez pracownice Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy. Przypomnijmy, że akcja Narodowe Czytanie ogłaszana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser – Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim, w którym przez ponad 11 godzin powieść noblisty interpretowali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą "Quo vadis" przeczytano w ponad 2200 miejscach. Oczywiście czytaliśmy ją również w Nowych Skalmierzycach. Także i tym razem mieszkańcy gminy nie zawiedli, z pietyzmem podchodząc do jednego z najbardziej znanych dzieł rodzimej literatury. Wśród nich znalazły się członkinie Koła Teatralnego, uczennice oddziałów gimnazjalnych i absolwentki Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach przygotowane przez panią Anetę Mikołajczyk. Imprezę poprowadziła nauczycielka naszej szkoły pani Agata Pawlaczyk – Wieczorek. Mamy nadzieję, że młodzież zawsze tak chętnie i licznie włączy się w tę akcję krzewienia polskiej literatury.