Piątek, 29.3.2024
Imieniny: Marek / Wiktoryna / Zenon

5 lat przyjaźni z Gimnazjum Johanneum

W dniach od 15 do 22 września 2014 r.  odbyło się  spotkanie  młodzieży  z Niemiec i Polski. Uczniowie oraz nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół, Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach oraz Gimnazjum Johanneum w Wadersloh, współpracują już od 5 lat. Z tej okazji wraz z grupą  24 uczniów przybył dyrektor pan Hans Jurgen Lang.

Podczas realizacji projektu „Arcydzieło z rękodziełem w tle” odbyły się: lekcja pieczenia chleba w Muzeum Piekarnictwa w Pleszewie, warsztaty tworzenia biżuterii z kamyków oraz wyplatania z wikliny w Biskupinie, a także zajęcia z decoupage pod kierunkiem pani Magdaleny Zielezińskiej - Wypiorczyk. Radość z samodzielnie wykonanych prac była ogromna. Atrakcyjna okazała się również wycieczka do Poznania, podczas której młodzież uczestniczyła w niecodziennej lekcji przyrody w Palmiarni, a w trakcie spaceru po Starówce podziwiała architekturę kamienic oraz słynne poznańskie koziołki.

We wtorek, 16 września, grupa niemiecka wraz z opiekunami zaproszona została na spotkanie z panią Burmistrz Bożeną Budzik, podczas którego w ciekawy sposób przedstawiona została historia oraz czasy współczesne Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce. Dla uczestników spotkania przygotowano poczęstunek i upominki.

Zwieńczeniem wymiany był uroczysty koncert, który odbył się w murach gimnazjum. Na spotkanie pożegnalne zaproszone zostały lokalne władze, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie. Publiczność wspólnie wysłuchała koncertu życzeń w wykonaniu chóru szkolnego, solistów i zespołu muzycznego pod kierunkiem Justyny Kierzek- Gawrońskiej, a także obejrzała wystawę prac wykonanych techniką decoupage przez uczestników projektu.

Międzynarodowe spotkanie przyczyniło się do wymiany doświadczeń zawodowych pomiędzy nauczycielami oraz do umocnienia współpracy między szkołami. Projekt dofinansowany został przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Anna Bogajewicz, Urszula Marcinkowska, Ewa Dudczak