Piątek, 19.4.2024
Imieniny: Jerzy / Tymon / Konrad

Certyfikat „Szkoły Uczącej Się” dla Gimnazjum

21 listopada 2014r. w Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach odbył się Panel Koleżeński w ramach programu Rozwijanie Uczenia Się i Nauczania. Szkoła podsumowała swoją dotychczasową pracę ze strategiami oceniania kształtującego. Na spacer edukacyjny oraz spotkania merytoryczne z nauczycielami i uczniami zaprosiliśmy gości ze szkół stosujących ten sam system jakości pracy z uczniami. Z wizytą panelową przyjechali przedstawiciele: Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza ze Skalmierzyc, Szkoły Podstawowej nr 4 z Bolesławca, Szkoły Podstawowej nr 7 z Ostrowa Wielkopolskiego, Szkoły Podstawowej nr 143 z Warszawy,  Zespołu Szkół z Lubiewa, Gimnazjum nr 2 im. Karola Wojtyły z Ostrzeszowa, Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II z Kalisza. Licznie przybyli paneliści mieli za zadanie zebrać dowody na realizację strategii I  „Określanie i wyjaśnianie uczniom celów uczenia się i kryteriów sukcesu” oraz strategii III   „Udzielanie uczniowi takich informacji zwrotnych, które umożliwiają jego widoczny postęp”. Obserwacje były przeprowadzone w czasie spaceru, który był najważniejszą częścią wizyty panelowej w szkole i objął 15- minutowe fragmenty 6 lekcji. Na swoje zajęcia gości zaprosili: Dorota Bukowska- język polski, Anna Bogdajewicz- język niemiecki, Izabela Grabarczyk- Kisiela- język angielski, Tomasz Głowacki- historia, Marcin Śrama- chemia, Dariusz Więcław- wychowanie fizyczne. W oparciu o dowody zebrane w czasie spaceru oraz wyniki rozmów z nauczycielami i uczniami, zostały zdiagnozowane standardy pracy funkcjonujące w szkole:

Strategia I

- Uczniowie potrafią wyrazić swoimi słowami cel lekcji, podany przez nauczyciela.

- Uczniowie trafnie odpowiadają na pytania, sprawdzające wiedzę i umiejętności z poprzedniej lekcji.

- Uczniowie przystępują do wykonania zadań podczas lekcji i aktywnie w niej uczestniczą.

- Uczniowie potrafią pod koniec zajęć zrekapitulować wiedzę na podstawie nacobezu, wskazują co umieją, a co stanowi jeszcze trudność, nad czym muszą popracować.

Strategia III

- Uczniowie efektywnie się uczą, gdy otrzymują informację zwrotną.

- Uczniowie wykorzystują podczas uczenia się wskazówki zawarte w informacji zwrotnej.

- Uczniowie dokonują obiektywnej oceny koleżeńskiej i samooceny.

Kulminacyjnym punktem dnia była dyskusja panelowa, której przysłuchiwali się: Michał Ciupka zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Daniel Mituła kierownik Referatu Oświaty, przedstawiciele Rady Rodziców z przewodniczącą Anną Kruszyk, uczniowie, nauczyciele. Paneliści podzielili się wówczas  także swoimi spostrzeżeniami. Podkreślili, że uczniowie są świadomi procesu uczenia się, a także widzą wpływ oceniania kształtującego na swoje wyniki w nauce.

Moderatorka panelu, Małgorzata Ostrowska zwróciła uwagę, że procedura spaceru stosowana systematycznie, wyznacza kierunek dalszych działań w szkole. Nauczyciele organizują  spacery edukacyjne w celu monitorowania jakości pracy ze strategiami OK, działają w grupach Pomocnych Przyjaciół, dzięki czemu doskonalą swoje umiejętności poprzez wymianę doświadczeń; w oparciu o mocne strony, jak i obszary wymagające dalszej pracy, planują swoje kolejne działania. Dzięki systemowo wprowadzanej zmianie szkoła utrzymuje wysoki poziom nauczania i uczenia się.

Po siedmiu latach od otrzymania pierwszego tytułu, Gimnazjum im. Polskich Noblistów, decyzją wszystkich panelistów i zgromadzonych gości, otrzymało kolejny tytuł Szkoły Uczącej Się w ramach programu Rozwijanie Uczenia Się i Nauczania. Należy podkreślić, że certyfikat RUN otrzymaliśmy jako pierwsza szkoła na terenie nowoskalmierzyckiej gminy. Uroczystość zakończyła się częścią artystyczną przygotowaną przez Dorotę Bukowską oraz słodkim poczęstunkiem ufundowanym przez Radę Rodziców.

Aneta Mikołajczyk