Czwartek, 2.5.2024
Imieniny: Borys / Anatol / Zygmunt

Chodzi mi o to, aby język giętki…

W dniu 1. kwietnia 2016 roku w stolicy Wielkopolski odbył się finał III Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego „Nie tylko poznańskie koziołki”, w którym wzięli udział młodzi krasomówcy z całego kraju rywalizujący w trzech kategoriach wiekowych. Gimnazjum w Nowych Skalmierzycach reprezentowało czworo uczniów, którzy wcześniej (14 stycznia) przeszli eliminacje półfinałowe. Kolejny raz możemy się poszczycić doskonałym wynikiem, co potwierdza, że Gimnazjum im. Polskich Noblistów to prawdziwa skarbnica talentów w tej dziedzinie.

W ścisłym finale Gabriela Jabłońska zajęła IV miejsce, Piotr Machlański VI, a Dawid Walkowiak VII, jest to tym bardziej budujące, że cała trójka to pierwszoklasiści, a ich przygoda z krasomówstwem dopiero się rozpoczęła. Życzymy im kolejnych sukcesów i wytrwałości, bo to bardzo wymagająca dyscyplina  Nie zawiódł laureat trzeciego miejsca z Legnicy, uczeń klasy III d Szymon Kubiak, który wspiął się o szczebel wyżej i stał się szczęśliwym posiadaczem „Srebrnych Koziołków”. Jego elokwencja, swoboda sceniczna, a przede wszystkim nienaganna polszczyzna oczarowały komisję. Przegrał tylko z reprezentantką województwa kujawsko – pomorskiego i to o setne punktów. Szymon pokazał niezwykłą klasę i kolejny raz stał się chlubą szkoły.

Ale to nie koniec polonistycznych sukcesów gimnazjalistów z Nowych Skalmierzyc. W powiatowym konkursie literackim „Poetycka Wiosna” - jak stwierdzili organizatorzy z ZSU w Ostrowie Wielkopolskim - nasi poeci zdeklasowali pozostałych uczestników. Amelia Skowrońska zajęła II miejsce, a  tuż za nią uplasowała się Daria Praczyńska, obie są uczennicami klasy I a, wyróżnienia otrzymali Jan Olejniczak z III b i Jakub Nowacki z II a. Wiersze nagrodzonych uczniów znajdą się
w przyszłorocznym tomiku poezji wydawanym cyklicznie jako pokłosie konkursu.

Mamy także laureatkę w III Przeglądzie Młodzieżowym Twórczości Poetyckiej im. Wojciecha Bąka, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Marzenia zapisane w wierszu”, II miejsce zajęła Roksana Łuczak z klasy III b, natomiast Sebastian Grzesiak z III a zdobył wyróżnienie w konkursie „Przysłowia łacińskie w obiektywie” oba konkursy organizowało I LO z Ostrowa Wielkopolskiego.

Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych podopiecznych i życzymy kolejnych powodów do satysfakcji, tym bardziej, że wiele konkursów, w których biorą udział, nie zostało jeszcze rozstrzygniętych. Uczniów przygotowywały: Dorota Bukowska, Aneta Mikołajczyk i Agata Pawlaczyk – Wieczorek.

A. Pawlaczyk - Wieczorek