Wtorek, 30.4.2024
Imieniny: Bartłomiej / Jakub / Marian

Dzień Patrona w skalmierzyckim gimnazjum

10 grudnia br. społeczność Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach obchodziła swój szczególny dzień – Święto Patrona Szkoły. Tegoroczne obchody poświęcone były Marii Skłodowskiej – Curie - niezwykłej Polce, która zmieniła świat i wyprzedziła epokę. To pierwsza kobieta – profesor Sorbony, która  została uznana przez brytyjski magazyn ,, New Scientist ‘’ za najwybitniejszą kobietę i naukowca wszechczasów. Swoją obecnością uroczystość uświetnili:  pani Bożena Budzik – burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, pan Kazimierz Sipka – przewodniczący Rady Gminy i Miasta, pan Daniel Mituła – kierownik Referatu Oświaty i Wychowania, dyrektorzy szkół i przedszkoli, przyjaciele gimnazjum, pani Iwona Nieruchalska przewodnicząca Rady Rodziców, pani Iwona Grabarczyk przedstawicielka Rady Rodziców  i inni zaproszeni goście.

W programie artystycznym, poprzedzonym zajęciami warsztatowymi w klasach i uroczystą Mszą świętą, której przewodniczył ks. Przemysław Krupa, uczniowie ukazali życie noblistki i jej osiągnięcia, odzwierciedlając scenerię i stroje z epoki. Podkreślali ogromny wkład pracy Marii i Pierr’a Curie w dziedzinie chemii i fizyki, którego dobrodziejstwo odczuwamy do dziś. To właśnie dzięki nim możemy korzystać  z radioterapii w leczeniu nowotworów. Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie  na warszawskim Ursynowie jest swoistym pomnikiem wielkiej noblistki. To placówka naukowo-badawcza i lecznicza kontynuująca tradycje i działalność Instytutu Radowego, który od lat był Jej marzeniem. Jego otwarcie   było potwierdzeniem  życiowego motta dwukrotnej noblistki: ,, Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.’’ Tę wyjątkową uroczystość przygotowali: Dorota Bukowska, Justyna Kierzek-Gawrońska i Marcin Śrama, a piękną epokową scenografię wykonała M. Zielezińska-Wypiorczyk we współpracy z E. Kukułką.

Kolejną atrakcją uroczystości było nadanie przez Wielką Kapitułę Szkoły  tytułu  ,,Społecznik 2012‘’. W bieżącym roku szkolnym tytuł ten zdobyły: Gabriela Stasiak z kl. IIIA i Maria Sobczyk z klasy IIIB. W dalszej części programu przewodniczący jury pan Marcin Śrama wręczył  nagrody laureatom szkolnej sesji naukowej. Nasi uczniowie, wzorem swoich patronów, pragną bowiem być kreatywni i oryginalni również podczas zajęć dodatkowych. Tegorocznymi laureatami zostali: Daria Sobczyk i Szymon Wolniaszek z klasy IIIf ( I miejsce ), Aleksandra Szczepaniak, Maria Sobczyk i Natalia Rokicka z klasy IIID ( miejsce II ) oraz Wiktoria Cieśla i Sara Majerz z klasy IIa ( miejsce III ).

Obchody Dnia Patrona zakończyły się w pięknej przedświątecznej atmosferze wspólnymi życzeniami bożonarodzeniowymi.

Dorota Bukowska

nbsp;