Piątek, 26.4.2024
Imieniny: Maria / Marzena / Ryszard

Dzień Patrona w skalmierzyckim gimnazjum

10 grudnia 2015 roku społeczność Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach obchodziła swój szczególny dzień - Święto Patrona. Obchody poświęcone były Henrykowi Sienkiewiczowi - pierwszemu Polakowi, który w dziedzinie literatury otrzymał takie wyróżnienie. W uroczystościach uczestniczyli: Zdzisław Mielczarek Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Kazimierz Sipka Przewodniczący Rady Gminy i Miasta, ksiądz kanonik Sławomir Nowak,  ksiądz kanonik Zbigniew Króczyński, Stanisław Pawlak Przewodniczący Komisji Oświatowej, Daniel Mituła Kierownik Referatu Oświaty, przedstawiciele Rady Rodziców z przewodniczącą Sylwią Olejniczak na czele.   Obchody poprzedzone były zajęciami warsztatowymi w klasach i uroczystą mszą świętą , której przewodniczył ks. kanonik Zbigniew Króczyński.

Tradycją jest, że Dzień Patrona to okazja do wyróżnień uczniów szczególne zaangażowanych w życie szkoły i społeczności lokalnej. Tytuł „Osobowość Roku 2015” otrzymał Szymon Kubiak z klasy IIId, a „Społecznik  Roku 2015” Marcin Adamski z klasy IIIa. Nagrody otrzymali  również laureaci Szkolnej Sesji Naukowej inspirowanej twórczością polskich Noblistów: Nikola Rybarczyk i Julia Świątek z klasy IId - I miejsce, Klaudia Kubisiak, Dagmara Grzyb, Klaudia Cieślak z klasy Ia - II miejsce, Daria Praczyńska z klasy Ia - III miejsce. Podczas uroczystości odbyło się również podsumowanie konkursu fotograficznego „Moje miejsce do czytania”. Jury wybrało najbardziej kreatywne prace, które można było podziwiać na wystawie. Laureatkami zostały Weronika Niemiec z klasy III a, Karina Witasik z klasy II b i Nikola Rybarczyk z klasy II d.

Wszyscy wyróżnieni tego dnia uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Obchody zakończyło przedstawienie „ Super Henryki” wyreżyserowane przez Anetę Mikołajczyk, oprawę muzyczną zapewniła Justyna Kierzek- Gawrońska, scenografię przygotowała Magdalena Zielezińska- Wypiorczyk, nad sprzętem czuwał Paweł Sobański, a koordynatorem obchodów była, jak co roku Anna Bogdajewicz.

Aneta Mikołajczyk