Czwartek, 18.4.2024
Imieniny: Alicja / Bogusław / Barbara

Krasomówcy na medal!

Uczniowie Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach kolejny raz okazali się bezkonkurencyjni w zmaganiach krasomówców. Gimnazjaliści najpierw sięgnęli po laury na poziomie powiatu i województwa, a w dniach 20-23 listopada reprezentowali Wielkopolskę na XV Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym Młodzieży Gimnazjalnej. W powiecie ostrowskim I miejsce zajął Patryk Drzewiecki z klasy III b, na II miejscu uplasował się Arkadiusz Grzęda z klasy III d,
a laureatem III miejsca został Dawid Okoniewski z klasy II b. Wszyscy trzej chłopcy oraz Szymon Kubiak z  klasy II d weszli do ścisłego finału podczas eliminacji wojewódzkich, które odbywały się
w Poznaniu. W końcowym etapie rywalizowało pięciu uczniów, wszyscy skalmierzyczanie i reprezentant Swarzędza, co już jest ogromnym sukcesem naszych chłopców, bowiem poziom zmagań był bardzo wysoki. Chłopcy spisali się na medal i wrócili z pucharami i nagrodami książkowymi; I miejsce w województwie przypadło Szymonowi Kubiakowi, a III pozycję zajął Patryk Drzewiecki.
   Nasi laureaci mieli zaszczyt promować  Wielkopolskę w Legnicy na konkursie ogólnokrajowym. Jest to prestiżowa impreza organizowana przez PTTK od trzydziestu lat, zmagania gimnazjalistów odbywały się po raz piętnasty, bowiem piętnaście lat temu gimnazja zostały powołane do życia. Profesjonalne jury musiało wysłuchać oracji 28 młodych krasomówców, wśród który Patryk Drzewiecki znalazł się na ósmym miejscu (z szóstą punktacją), a Szymon Kubiak na dziesiątym (z ósmą punktacją). Szymon został laureatem nagrody specjalnej im. Romana Ogonowskiego, zmarłego już wieloletniego działacza PTTK i wiceprezydenta Legnicy, wyróżnienie wręczała córka honorowego patrona - pani Małgorzata Ogonowska.

Wartym podkreślenia jest fakt, że gimnazjaliści z Nowych Skalmierzyc już czterokrotnie wygrywali zmagania wojewódzkie i reprezentowali nasz region w konkursie ogólnopolskim. Uczniów przygotowywały polonistki Dorota Bukowska i Agata Pawlaczyk. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Agata Pawlaczyk