Piątek, 26.4.2024
Imieniny: Maria / Marzena / Ryszard

Nowoskalmierzyccy gimnazjaliści w Wadersloh

Uczniowie Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach oraz Gimnazjum Johanneum w Wadersloh (Niemcy) w dniach od 21 do 28 września 2015r. , dzięki wsparciu finansowemu „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”  wzięli udział w  wymianie młodzieży. Tym razem polscy uczniowie byli gośćmi u swoich niemieckich rówieśników. Jesienne spotkanie zaprzyjaźnionych szkół skupiło się na pracy wokół projektu „Nasz region: wybrane aspekty z przeszłości i teraźniejszości”.

Wyjazd urozmaicił niezwykle atrakcyjny program. Uczniowie odwiedzili Wadersloh, Münster, Köln,  Harsewinkel. Mieli okazję zwiedzić jedną z najprężniej działających firm, producenta znanych na całym świecie maszyn rolniczych „Claas”. Zapoznani zostali z historią firmy, rozwojem maszyn rolniczych na przestrzeni lat, jak również oprowadzeni po linii produkcyjnej
 i technoparku. Kolejnym punktem programu był pobyt w Kolonii.  Uczestnicy zobaczyli katedrę oraz usłyszeli historię jej powstania. Wizyta w Kolonii stworzyła  okazję do sprawdzenia umiejętności językowych i orientacji w terenie.  Następnego dnia grupa polskiej młodzieży udała się na wycieczkę do Münster, gdzie pani przewodnik oprowadziła nas po najciekawszych zakątkach miasta, przybliżyła historię i opowiedziała anegdoty z nim związane.

W sobotę wszyscy uczestnicy projektu wybrali się do jaskini naciekowej w pobliży Möhnesee. Tego samego dnia w ramach integracji odbył się piknik. Popołudnie zakończył rejs statkiem. Niezwykle ważnym wydarzeniem pobytu w Niemczech była uroczysta wizyta w ratuszu miejskim, gdzie polscy uczniowie i nauczyciele zostali niezwykle serdecznie powitani przez burmistrza miasta pana Christiana Thegelkampa. Burmistrz przedstawił zebranym prezentację multimedialną o Wadersloh, jego zabytkach, szkołach, przemyśle i cyklicznych imprezach kulturalnych. W tym samych czasie w gimnazjum Johanneum przebywała grupa uczniów z Holandii.  Stworzyło to dodatkową okazję do wymiany międzynarodowej.

Wyjazd  pozwolił naszym uczniom rozwijać umiejętności językowe, uczyć się tolerancji i otwartości, był okazją do  wymiany doświadczeń, nawiązania międzynarodowych przyjaźni oraz do poprawy relacji wzajemnego zrozumienia, przezwyciężenia uprzedzeń i wspierania procesu pojednania między Polakami i Niemcami.

Anna Bogdajewicz, Urszula Marcinkowska, Ewa Dudczak