Piątek, 22.3.2024
Imieniny: Bogusław / Jagoda / Katarzyna

Parafiada po raz pierwszy w Nowych Skalmierzycach”

W strugach majowego deszczu, ale z entuzjazmem wypisanym na nastoletnich twarzach przemaszerowali do kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowych Skalmierzycach uczestnicy tegorocznej diecezjalnej Parafiady. To niezwykłe święto młodości zgromadziło gimnazjalistów z Ociąża, Wierzbna, przedstawicieli Gimnazjum Sióstr Nazaretanek z Kalisza oraz dwie drużyny gospodarzy, czyli uczniów Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach. Mszę świętą inaugurującą sportowe zmagania odprawił inicjator całego przedsięwzięcia ksiądz kanonik Józef Kaczmarek – miejscowy proboszcz. Serca zgromadzonych zabiły żywiej, gdy - podczas Eucharystii - przybył ksiądz biskup Edward Janiak, by udzielić uczestnikom pasterskiego błogosławieństwa. Radość z tej wizyty była tak ogromna, że wszyscy jakby nagle zapomnieli o ulewnym deszczu i chłodzie. Po oficjalnych powitaniach rozpoczęły się zawody.

Głównym założeniem ruchu parafiadowego jest wychowanie młodego pokolenia przez wiarę, kulturę i sport, dlatego przebieg spotkania był oparty o trzy zasadnicze elementy: teatr, stadion, świątynia. Wspólna msza święta umocniła rozwój duchowy gimnazjalistów, a wysiłek podczas uprawiania różnych dyscyplin miał na celu wspierać rozwój fizyczny. Młodzież biegała, przeciągała linę, grała w tenisa, badmintona, a także w gry logiczne. W rywalizacji indywidualnej i zespołowej poszczególne drużyny zdobyły następującą ilość punktów: Gimnazjum z Ociąża 96 punktów i I miejsce, II i III miejsce drużyny gospodarzy z punktacją 90 oraz 82 punkty, IV miejsce Gimnazjum Sióstr Nazaretanek – 65 punktów, a V Gimnazjum z Wierzbna – 62 punkty. Zwycięzcy mają możliwość wyjazdu do Warszawy na finał ogólnopolski. Jednak, co podkreślali wszyscy uczestnicy, nie chodziło tu o miejsca i noty, ale o dobrą zabawę, zasadę fair – play i możliwość kontaktu z rówieśnikami. Trzeci element ruchu parafiadowego, czyli teatr, wspierający rozwój intelektualno – kulturalny, zrealizowało Koło Teatralne pod kierunkiem pani Anety Mikołajczyk przy współpracy pań Magdaleny Zielezińskiej – Wypiorczyk i Justyny Kierzek – Gawrońskiej. Przedstawienie o boskich olimpijczykach, którzy niespodziewanie znaleźli się w świecie polskich seriali było okazją do świetnej zabawy i zostało nagrodzone burzą oklasków.

Podczas Parafiady w murach skalmierzyckiego gimnazjum pojawili się szczególni goście: pani Bożena Budzik – burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce oraz pan Michał Ciupka – zastępca burmistrza. Obecni byli również pan Kazimierz Sipka – przewodniczący rady, pan Bolesław Borkowski – skarbnik gminy, pan Daniel Mituła – Kierownik Referatu Oświaty i pani Ewa Pussak – przewodnicząca komisji oświatowej. Zaszczycił nas także starosta ostrowski pan Tomasz Ławniczak oraz pani Maria Kujel sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Parafiada z Warszawy.

Agata Pawlaczyk