Czwartek, 2.5.2024
Imieniny: Borys / Anatol / Zygmunt

Polsko-niemiecka wymiana w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach

Już po raz siódmy  uczniowie  klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach  udali się  z tygodniową  wizytą do zaprzyjaźnionego Gymnasium Johanneum w Wadersloh.

Wszyscy uczestnicy wymiany zostali bardzo serdecznie powitani przez pana Hansa Langa dyrektora Gimnazjum, a następnie przez pana Christana Thegelkampa burmistrza Gminy i Miasta Wadersloh. Na uczniów czekał niezwykle atrakcyjny program. Młodzież zwiedziła stadion Borrusii Dortmund, zobaczyła prastare jaskinie naciekowe w miejscowości Warendorf, a także odbyła rejs statkiem po okolicznym Möhnesee.

Tematem przewodnim realizowanego projektu była komunikacja.  Uczniowie przez kilka dni pracowali w trzech polsko-niemieckich grupach warsztatowych.  Pod okiem profesjonalnych trenerów przygotowywali krótki program artystyczny, który zaprezentowany został ostatniego dnia wymiany przed społecznością szkolną oraz zgromadzonymi gośćmi.  Uczestnicy warsztatów muzycznych zagrali na własnoręcznie wykonanych instrumentach zwanych Kahun; uczniowie biorący udział w zajęciach tanecznych zaprezentowali  niezwykły taniec, a  efektem pracy grupy plastycznej była wystawa rzeźb z papieru ilustrująca potrzebę komunikacji ponad wszelkimi podziałami.

Współpraca pomiędzy Szkołą Podstawową im. Polskich Noblistów a Gimnasium Johanneum w Wadersloh nie byłaby możliwa w tym kształcie,  gdyby nie wsparcie finansowe Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce oraz fundacji  Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Joanna Walczak, Urszula Marcinkowska, Ewa Dudczak