Czwartek, 2.5.2024
Imieniny: Borys / Anatol / Zygmunt

Projekt ,,Odkrywamy magię Świąt Bożego Narodzenia.''

W  miesiącach  listopadzie  i  grudniu  uczniowie  klas  Ia, Ib i IIa  realizowali projekt edukacyjny ,,Odkrywamy magię świąt Bożego Narodzenia.”

Okres świąt to czas szczególnie wyczekiwany przez dzieci. Cudownym jest fakt, że nie tylko wypatrują prezentów i św. Mikołaja, ale również same chętnie dają swoje serca i angażują się w pracę. Świadczą o tym liczne akcje charytatywne, w których uczestniczą z wielkim zaangażowaniem. Chętnie wykonują własnoręcznie kartki świąteczne i wcielają się w role do przedstawień o tematyce bożonarodzeniowej. Postanowiłyśmy  ten zapał  wykorzystać i realizować zadania, które pozwolą jeszcze lepiej przeżyć magiczny czas i poszerzyć wiedzę uczniów.  Cele projektu to: zapoznanie  z tradycjami i zwyczajami świątecznymi, pobudzanie i rozwijanie aktywności twórczej uczniów, wyrabianie wrażliwości estetycznej przez kontakt z literaturą i muzyką, wzmacnianie więzi rodzinnych oraz  integracja i wzajemna pomoc w grupie.

Pierwszym zadaniem zaplanowanym w naszym harmonogramie był udział w zbiórce artykułów spożywczych i środków chemicznych dla potrzebujących seniorów wskazanych przez Caritas Diecezji Kaliskiej. Zebraliśmy bardzo dużo darów, które następnie uczniowie segregowali i pakowali. Do paczek dołączone zostały kartki z życzeniami.  Wykonanie kartek świątecznych,  wizyta na poczcie i wysłanie życzeń  było kolejnym zadaniem projektowym.

,,Jasełka'' i montaż słowno – muzyczny,  przeplatany pięknymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu małych artystów, to następne wyzwanie dla naszych uczniów, z którego wywiązali się na medal. Podczas spotkania, w którym wzięli udział nauczyciele z panem wicedyrektorem Piotrem Stenclem na  czele oraz uczniowie klas I, II i IV, występujący wprawili wszystkich w świąteczny, uroczysty nastrój.

Dodatkowym działaniem, które udało nam się zrealizować było dekorowanie pierników, które sprawiło dzieciom wiele frajdy, a efekt był imponujący.  Ostatnim zaplanowanym zadaniem była wizyta w Centrum Kultury oraz Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Nowych Skalmierzycach i wysłuchanie bajek o tematyce bożonarodzeniowej.

Podsumowaniem projektu była uroczystość wigilijna z udziałem rodziców, uczniów i wychowawców, podczas której goście mieli okazję podziwiać talenty aktorskie swoich pociech. Występ wzbudził wiele emocji i wzruszeń, które spotęgowały prezenty przygotowane przez rodziców.

Zrealizowany projekt był dla uczniów klas młodszych wielkim wyzwaniem, z którym poradzili sobie na szóstkę. Zaplanowane cele zostały osiągnięte.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się i pomogli nam w realizacji poszczególnych zadań.

Życzymy,  niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia będzie wyjątkowa, a Nowy Rok obdaruje pomyślnością.

D. Woźniak, M. Mąka, J. Kierzek - Gawrońska

Galeria zdjęć z realizacji poszczególnych zadań.