Saturday, 20.4.2024
Imieniny: Agnieszka / Amelia / Szymon

Samorządy mają głos

Wraz z początkiem roku szkolnego, gimnazjaliści z Nowych Skalmierzyc przystąpili do realizacji  programu „Samorządy mają głos”. Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Celem projektu było zorganizowanie i przeprowadzenie szkolnych wyborów do władz samorządu uczniowskiego. W pracę nad projektem zaangażowali się uczniowie klas II, którzy m. in. wspierali kandydatów do Rady Samorządu Uczniowskiego w prowadzeniu kampanii wyborczej, przeprowadzili happening zachęcający do udziału w głosowaniu.

W przeddzień wyborów uczniowie wzięli udział w debacie przedwyborczej „Czy szkoła uczy samodzielności?”  Sala  wypełniła się przedstawicielami uczniów wszystkich klas, a także  nauczycielami. W dyskusji poruszane były problemy dotyczące tego, czy samodzielność jest nam potrzebna i do czego? W jakich obszarach aktywności szkolnej uczniowie sami podejmują decyzje i czy praca w Samorządzie Uczniowskim pomaga być samodzielnym? Debata prowadzona w formie TAK czy NIE pokazała, że zdecydowana większość uczestników uważa, że w szkole można nauczyć się samodzielności. Przeciwnicy tej teorii, argumentując swoje zdanie, uważali, że prawdą jest, iż w szkole są obszary, gdzie uczniowie mogą wykazać się samodzielnością, ale są też  takie , w których chcieliby mieć więcej do powiedzenia.

Finał projektu nastąpił 30 września br,  kiedy to  odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego.  Był to dzień ogólnopolskich wyborów do władz samorządów szkolnych.

Teraz przed uczniami, którzy cieszą się największym poparciem koleżanek i kolegów czas pracy.

Mamy nadzieję, że w życie zostaną wcielone nie tylko hasła z kampanii wyborczej, ale także cenne wskazówki, które pojawiły się podczas debaty. Więcej o projekcie i  przebiegu prac nad jego realizacją można przeczytać na stronie www.wybory.ceo.org.pl

A. Jaźwiec