Wtorek, 30.4.2024
Imieniny: Bartłomiej / Jakub / Marian

Wspólna rozmowa drogą do sukcesu

10 kwietnia br. stał się dniem szczególnym dla społeczności Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach. Tego dnia odbyła się w szkole debata poświęcona Koncepcji pracy szkoły. W dyskusji udział wzięło ponad sto osób, w tym: grono pedagogiczne, Rada Rodziców, Rada Szkoły, Samorząd Uczniowski oraz po troje rodziców i uczniów z każdej klasy. Na wstępie spotkania pan Marcin Cierniak jako przewodniczący zespołu odpowiedzialnego za przeprowadzenie debaty podkreślił, iż zgodnie z rozporządzeniem MEN o nadzorze pedagogicznym z 2009 roku ,, Szkoła ma koncepcję pracy’’. Posiadanie takiej koncepcji jest jednym z warunków skutecznego i jednolitego działania przez wszystkich członków społeczności szkolnej. Koncepcja ma być bowiem podstawą rozwoju i doskonalenia pracy szkoły. Do opracowania koncepcji, oceny jej realizacji należy włączyć całą społeczność szkolną, a przynajmniej jej reprezentację, natomiast pracę nad koncepcją należy postrzegać jako zadanie ciągłe. Dlatego celem  spotkania było przedyskutowanie zapisów koncepcji zarówno w teorii jak i praktyce. Zarówno rodzice jak i uczniowie wypowiadali się na temat: stosowanych w szkole metod i form pracy, indywidualizacji wymagań, stosowania oceniania kształtującego, zajęć dodatkowych jakie oferuje szkoła, udziału uczniów w konkursach i życiu kulturalnym, wyników egzaminów gimnazjalnych, średniej ważonej w systemie oceniania, udziału rodziców w planowaniu pracy wychowawczej, organizacji spotkań integrujących zespół klasowy, bezpieczeństwa w szkole, punktowego systemu jako jednego z elementów wystawiania oceny zachowania, przydatności zajęć dodatkowych z zakresu doradztwa zawodowego oraz funkcjonalności dziennika elektronicznego. Podczas spotkania wszelkie zapytania i sugestie rodziców wyjaśniała pani Teresa Kiełbik- dyrektor gimnazjum oraz prowadzące debatę: Dorota Bukowska i Agnieszka Jaźwiec. Głos zabierali również: Pan Piotr Stencel- wicedyrektor szkoły oraz nauczyciele: pani Aneta Mikołajczyk, pani Magdalena Zielezińska-Wypiorczyk i pan Marcin Śrama. Po debacie, zarówno dyrekcja jak i zespół do spraw koncepcji pracy szkoły, utwierdzili się w przekonaniu, iż zgodnie z mottem spotkania, tylko wspólna rozmowa jest najlepszą drogą do sukcesu.

Dorota Bukowska