Saturday, 23.3.2024
Imieniny: Pelagia / Konrad / Zbysław

„To już 15 lat! - jubileusz Gimnazjum w Nowych Skalmierzycach”

12 grudnia 2014 roku społeczność Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach obchodziła najważniejsze święto szkoły – Dzień Patrona, który w tym roku był połączony z jubileuszem 15-lecia istnienia placówki. Na uroczystość przybyli szczególni goście: Kazimierz Sipka przewodniczący Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Bolesław Borkowski skarbnik gminy, pani Ewa Pussak przewodnicząca komisji do spraw oświaty, pan Klaudiusz Woźniak komendant policji oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli, przedstawiciele Rady Rodziców z panią Anną Kruszyk – przewodniczącą na czele, Przyjaciele Gimnazjum, rodzice, absolwenci,  emerytowani pracownicy, uczniowie i nauczyciele.

Obchody zainaugurowała msza święta, której przewodniczyli: ks. kanonik Sławomir Nowak, ks. kanonik Józef Kaczmarek, ks. Piotr Marciniszyn i ks. Sebastian Rau. Następnie,
w uroczystym pochodzie, wszyscy zebrani przemaszerowali do szkoły, gdzie miała miejsce dalsza część świętowania. Pani Teresa Kiełbik – dyrektor Gimnazjum – powitała zebranych
i wygłosiła przemówienie, w którym dokonała podsumowania 15 lat działalności szkoły; zaznaczyła, że jest to miejsce niezwykłe, pełne inspiracji, wyjątkowych zdarzeń, wielu sukcesów i pozytywnych wartości. Podkreśliła także znakomitą współpracę ze wszystkimi partnerami Gimnazjum.

Tradycją jest, że Dzień Patrona to okazja do wyróżnienia uczniów szczególnie zaangażowanych w życie szkoły i społeczności lokalnej. Tytuł „Społecznika roku 2014” otrzymał Mateusz Pasałka z klasy III e, a miano „Osobowość roku 2014” przypadło Patrykowi Drzewieckiemu z klasy III b. Nagrody otrzymali również laureaci Szkolnej Sesji Naukowej inspirowanej twórczością polskich Noblistów, która już na stałe łączy się z obchodami Dnia Patrona, tegoroczni triumfatorzy to: Maria Chenczke i Patryk Drzewiecki z III b – I miejsce, Katarzyna Karbowska, Aleksandra Nowak i Weronika Wojtaszek z III a – również I miejsce, Marcin Adamski, Aleksandra Przybył i Weronika Niemiec z II a – III miejsce.

Po raz pierwszy w historii szkoły statuetką „Prymusa” uhonorowani  zostali uczniowie, których łączny wynik egzaminu gimnazjalnego był najwyższy w danym roku. Inicjatorką przedsięwzięcia była pani Agata Pawlaczyk, która wraz z panią Haliną Więcław  przygotowała zestawienie i uzasadnienie dla laureatów. W poszczególnych rocznikach najlepszymi okazali się: 2002 - Natalia Podymska, 2003 - Jakub Nowak, 2004 - Magdalena Korn, 2005 – Angelika Trzęsala, 2006 – Marzena Bąk, 2007 - Monika Ratajczyk, Magdalena Stasiczak, 2008 – Krystian Kubiak, 2009 Paweł Kempiński i Karolina Skraburska, 2010 – Marta Witczak,
2011 – Anna Korach, 2012 – Aneta Chałupnik, 2013 Iga Grabarczyk, 2014 - Aleksandra Kukułka i Cezary Zieliński. Wszystkim nagrodzonym – tak jak głosi uzasadnienie – życzymy:  inspirujących wyzwań, odkrywczych myśli, mistrzów wskazujących drogę, rozwijających pasji, twórczych dyskusji, a nade wszystko ciekawości świata i życzliwości ludzi, którzy pomogą kreować nową, piękniejszą rzeczywistość. Nagroda „Prymusa” będzie odtąd wręczana cyklicznie podczas uroczystości zakończenia nauki w gimnazjum.

Miłym akcentem było również podsumowanie konkursu fotograficznego „Gimnazjum
w obiektywie”. Jury wybrało najciekawsze prace, które można było podziwiać na prezentowanej wystawie. Docenieni zostali: Marcin Adamski z II a, Oliwia Wachna z III d, Małgorzata Bodylska z I a i Weronika Niemiec z II a.

Obchody zakończyło humorystyczne przedstawienie zatytułowane „Co to klasa?” przygotowane przez panią Agatę Pawlaczyk według autorskiego scenariusza. Prezentowane przez uczniów postacie i wydarzenia raz po raz wywoływały salwy śmiechu wśród publiczności. Oprawę muzyczną zapewniła pani Justyna Kierzek – Gawrońska, scenografię przygotowała pani Magdalena Zielezińska – Wypiorczyk, nad sprzętem czuwał pan Paweł Sobański, a koordynatorem obchodów była – jak co roku – pani Anna Bogdajewicz.

Szkoda, że te niezwykłe chwile są już tylko wspomnieniem, gdyż Dzień Patrona jest tym spośród wszystkich świąt, które najbardziej uwydatnia niezwykłość, odrębność i specyfikę każdej ze szkół.

A. Pawlaczyk, A. Bogdajewicz, K. Malchrzycka