Czwartek, 25.4.2024
Imieniny: Jarosław / Marek

Projekt współfinansowany ze środków EFS- LICZBY RZĄDZĄ ŚWIATEM

Projekt współfinansowany ze środków EFS- LICZBY RZĄDZĄ ŚWIATEM

W związku z niezadowalającymi wynikami umiejętności i wiadomości z matematyki nauczyciele uczący tego przedmiotu w Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach: Agnieszka Andrzejewska, Mariola Saoudi, Bożena Wojciechowska oraz pedagog szkolny- Agnieszka Machlańska we współpracy z nauczycielami Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ociążu opracowali wniosek o dofinansowanie projektu matematycznego pt. „ Liczby rządzą światem” na kwotę 497.700zł, który uzyskał akceptację Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i będzie realizowany od 1 października 2010r do czerwca 2012r Beneficjentem projektu jest Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Nadrzędnym celem zaplanowanych działań jest zniwelowanie barier geograficznej i ekonomicznej oraz zaniżonej samooceny ucznia, zmotywowanie go do nauki matematyki, zainteresowanie technicznymi kierunkami kształcenia. W celu osiągnięcia celów objęto uczniów w ramach projektu dodatkowymi zajęciami wyrównawczymi matematyczno- informatycznymi, zajęciami dla uczniów uzdolnionych matematycznie oraz zajęciami psychoedukacyjnymi. Moduł na Politechnice Poznańskiej ma pokazać uczniom atrakcyjność studiów technicznych, a pobyt w przedsiębiorstwie technologicznym ma na celu pokazać szanse zatrudnienia w regionie. Efektem realizowanych zajęć ma być również poznanie technik skutecznego uczenia się , co pozwoli młodzieży odnieść sukces w nauce szkolnej, a w przyszłości sukces zawodowy.

Projekt jest skierowany do 308 uczniów naszego gimnazjum, w tym są również uczniowie niepełnosprawni.

Uczniowie uczestniczący w zajęciach korzystają z posiłku oraz zorganizowanego transportu.

Inauguracja projektu „ Liczby rządzą światem

Realizację projektu w roku szkolnym 2010/2011rozpoczęto uroczyście 27 października 2010 roku w Zespole Szkół w Ociążu konferencją inaugurującą.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele władz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce w osobach: zastępca burmistrza Zdzisław Mielcarek, członkowie Rady Gminy i Miasta, kierownik Referatu Oświaty UGiM Krystyna Marczak, pracownicy Politechniki Poznańskiej- dr Grzegorz Grzegorczyk i dr Tomasz Runka, przyjaciele i sponsorzy szkoły, dyrekcje gimnazjów, grono pedagogiczne oraz przedstawiciele Rady Rodziców Gimnazjum w Nowych Skalmierzycach i Zespołu Szkół w Ociążu i najważniejsi w tym dniu – uczestnicy projektu wraz ze swoimi rodzicami. W części oficjalnej kierownik projektu Izabela Wasiak przybliżyła zebranym cele i założenia projektu, następnie przedstawiono bardzo interesującą część artystyczną w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Ociążu oraz odbyła się projekcja filmu Walta Disney’a „Magia matematyki”. Nieco później, przy posiłku można było podyskutować na temat planowanych zajęć i związanych z nimi planów i oczekiwań.

28 stycznia br. Grupa 40 trzecioklasistów, uczestników projektu, wraz z opiekunami udała się do zakładu Pratt &Whitney w Kaliszu w ramach modułu przedsiębiorstwa technologicznego. Uczniowie wzięli udział w krótkim szkoleniu BHP, zostali zapoznani z historią zakładu, jego rozwojem z elementami ciągłego doskonalenie oraz z ogromnym znaczeniem matematyki w opracowaniu nowoczesnych technologii produkcji oraz w pracach logistycznych. Następnie uczniowie zobaczyli, jak z zastosowaniem innowacji technologicznych, w nowoczesnych halach produkcyjnych wytwarzane są gotowe elementy silników- zębate koła, jarzma reduktorów planetarnych i innych urządzeń. 97 % produkcji zakładu trafia na eksport do wiodącego lidera w produkcji silników turbośmigłowych do samolotów- Pratt &Whitney Canada. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że po ukończeniu studiów politechnicznych jest duża szansa na zdobycie interesującej i dobrze płatnej pracy w ich regionie.

Teresa Kiełbik