Piątek, 26.4.2024
Imieniny: Maria / Marzena / Ryszard

Dzień Kariery

23 marca 2015r. w Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach odbył się po raz pierwszy Dzień Kariery. Celem tego przedsięwzięcia było dostarczenie uczniom podstawowych informacji o zawodach, poznanie ścieżki kariery w wybranych profesjach oraz poszerzenie wiedzy na temat możliwości zatrudnienia. W tym celu wszyscy gimnazjaliści otrzymali do wykonania konkretne zadania. Uczniowie klas pierwszych i drugich pracowali w oparciu o przygotowane scenariusze. Pierwszoklasiści poznawali wymagane wykształcenie pracownika, predyspozycje, umiejętności, a także przeciwwskazania do wykonywania wybranych zawodów. Uczniowie zgłębiali tajniki m.in. takich profesji jak: adwokat, architekt, solarz, copywriter, grommer czy kosmetolog. Uczniowie klas drugich przygotowywali reklamę wybranego zawodu, która miała zachęcić do kształcenia się w danym kierunku. Natomiast uczniowie klas trzecich spotkali się z przedstawicielami wybranych zawodów, którzy opowiedzieli o realizacji swojej drogi zawodowej. Na spotkaniu z młodzieżą gościliśmy elektryka, kosmetyczkę, instruktora nauki jazdy, dziennikarkę oraz właścicielkę gospodarstwa agroturystycznego. Mamy nadzieję, że przeprowadzone zajęcia były dla uczniów impulsem, aby w sposób bardzo przemyślany zastanowić się nad wyborem dalszej formy kształcenia. Tylko bowiem wtedy, jak uczył Maksym Gorki : „Gdy praca jest przyjemnością, życie jest szczęściem, ale gdy jest tylko obowiązkiem, życie staje się niewolą”.

Pomysłodawczyniami Dnia Kariery były Agnieszka Jaźwiec i  Agnieszka Machlańska.

D.Bukowska, A. Machlańska